Kaunas, pastaruoju metu sulaukiantis vis didesnio užsienio investuotojų susidomėjimo, vienu iš šiuolaikinio, inovacijoms atviro miesto bruožų įvardija verslo aplinkos gerinimą, tiek politiniu, tiek ekonominiu lygmenimis. Spartesnio verslo augimo tikimąsi ir gerinant sąlygas čia besikuriantiems startuoliams, kurių vystymąsi, kaip teigia Kauno mokslo ir technologijų parko inovacijų ir verslumo ekspertai, ypač paspartina akceleravimo programos.
Patirtys – iš sėkmingus startuolius auginančios Prancūzijos
Kokių žingsnių imtis diegiant gerąsias akceleravimo patirtis ir kokį vaidmenį atlieka vietos institucijos bei jau klestinčio verslo parama – domėjosi Kano mieste apsilankiusi „Interreg Europe“ programos projekto „FFWD EUROPE“ partnerių Lietuvoje komanda. Prancūzija patenka į palankiausių šalių kurtis startuoliams penketuką, ir, nors daugelis svajoja apie Paryžiaus teikiamą potencialą, ne mažesnį vaidmenį startuolių žemėlapio raidoje atlieka ir kiti regionai.
„Šiuo atveju, diegdami verslo akceleravimo patirtį, patys turėtume perimti gerąsias praktikas iš tų Europos šalių, kurios jau yra susikūrusios tvirtą istoriją bei nuėjusios nemažą kelią. Vienas tokių regionų Prancūzijoje – Normandija. Nukreipęs jėgas į stipriąsias sritis regionas sugebėjo tapo vienu iš šalies akceleravimo traukos taškų pradedantiems verslams“, – pastebi Kauno MTP Inovacijų ir verslumo departamento direktorius Paulius Nezabitauskas.
Dėmesys eksportui pagreitino įmonių augimą
Normandijos regionas buvo pirmasis, įsidiegęs viešosios politikos propaguotą įrankį regione besikuriančių jauno verslo įmonių rinkos internacionalizacijos skatinimui. Įkūrę „Normandie Xport“ akceleratorių, prancūzai ėmė teikti eksporto aktyvinimo paslaugas vieno langelio principu.
Verslo konsultantai ir politikai suvienijo jėgas atsižvelgdami į kiekvienos tokia paslauga susidomėjusios įmonės poreikius bei specifiką; įmonės komandoms organizuoja mokymus, verslo dirbtuves. Kaip pastebi akceleratoriaus padalinio atstovai, įmonių komandos palankiausiai vertino šuoliui į užsienio rinkas skirtus pasirengimo seminarus bei jungtines verslo misijas užsienyje.
„Siekiame įmonėms parduoti pačių sukauptą geriausią įdirbį bei informaciją iš visų susijusių institucijų – Normandijos plėtros agentūros, Normandijos verslo ir amatų rūmų tam, kad supaprastintume verslininkų pastangas ir pagreitintume tarptautinė plėtrą“, – suvienytas jėgas akcentuoja „Normandie Xport“ atstovas Guillaume Tricot.
Akceleratorius pritraukia komandą buriančius verslus
Vienas stipriausių verslo vystymo skatintojų regione – akceleratorius ir inkubatorius. Prieš penketą metų įsikūręs „FFWD Normandie“ verslo akceleratorius siekia pasidalinti savo veiklos modeliu su kitomis senajame žemyne jauno verslo plėtrą skatinančiomis organizacijomis. Kasmet po 10 jauno verslo įmonių pakviečiama aplikuoti ir, bendradarbiaujant su drauge investuojančia įmone „Crédit Agricole“, pritraukti 150 tūkst. eurų ankstyvosios stadijos (seed) investicijų.
Verslo akceleravimo programa atrinktoms komandos trunka pusmetį – mentoriai, konsultantai ir tarptautiniai partneriai padeda parengti detalią versto strategiją, verslo valdymo modelį ir pristatymus investuotojams siekiant užsitikrinti pirmuosius kontaktus verslo investuotojų pasaulyje.
Inkubatoriaus „Normandie Incubation“ patalpose besikuriantys startuoliai sulaukia daug dėmesio komandos formavimui ir produkto kūrimo modelio kūrimui. Dažnai įsikūrę tik kaip komandą, inkubatorių palieka jau įsteigtas juridinis vienetas.
„Paprastai tai užtrunka tris mėnesius – kai turi idėją, tereikia tvirtos komandos ir nuoseklaus produkto vystymo plano. Visa kita – ateina su laiku ir dažnai iš tų pačių verslo profesionalų bei jų kontaktų. Iš tiesų, visa inkubatoriaus ir akceleratoriaus veikla išsiskiria efektyvumu – čia itin didelį vaidmenį atlieka valdžios institucijos, skatinančios ir palaikančios privačių organizacijos iniciatyvas“, – pastebi P. Nezabitauskas.
Ateityje numatę ambicingus projektus
Prancūzai simpatizuoja po pasaulį nuvilnijusiai bendro gyvenimo ir darbo kartu populiarumo bangai. Komandos, antrepreneriams ir verslų vystytojams nepakanka susitikti trumpose verslo misijose, tad steigiamos naujos erdvės ir net miestelių projektai, kuriose nuolat vyktų verslo kūrimo ir idėjų generavimo dirbtuvės, o susibūrę ambicingi kūrėjai apsistotų ilgesniam laikui.
Kitų metų pradžioje valdžios atstovai planuoja regione įkurti 7,5 tūkst. kv. metrų erdvės verslo akceleravimui skirtą vietą „MoHo Collider“ tyrėjams, studentams, įmonėms bei startuolių komandoms iš viso pasaulio. Tai iš dalies primena kitą regiono ambiciją – milžinišką bendradarbystės miestelį „La Village by CA“, kuriame kurtųsi ne pavieniai laisvai samdomi profesionalai, bet ištisos komandos ir perspektyvias idėjas įgyvendinti pasiryžę antrepreneriais.
Kauno mokslo ir technologijų parkas kartu su projekto „FFWD EUROPE“ partneriais iš Prancūzijos, Vokietijos, Ispanijos ir kitų šalių lietuviai dalinasi Europos investuotojų, entreprenerių ir verslo plėtros politikos konsultantų patirtimi. Susitikimuose su Kauno mokslo ir technologijų parko bei Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministerijos bei rizikos kapitalo fondų atstovais aptartos bendradarbiavimo su Normandijos regiono verslo vystymą skatinančiomis organizacijomis galimybės.
Pristatyta geroji Normandijos verslo vystymo praktika padės rengiant projekto veiksmų planą, bei efektyviau įgyvendinti verslo paramos veiksmus Kauno mokslo ir technologijų parke. Kauno MTP atstovai ir investuotojai ypatingą dėmesį atkreipė tiek į individalizuotą, tiek į integruotą paramą įmonėms ir jų rengimą plėtrai užsienyje bei bendradarbiavimą su verslo koučeriais ir mentoriais.
Projektas „Fast Forward Europe (FFWD EUROPE)“, Nr. PGI02042, įgyvendinamas Europos regioninės plėtros fondo ir „Interreg Europe“ programos 2014-2020 pagalba. Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį ir „Interreg Europe“ programos vadovybė negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateiktos informacijos panaudojimą.