Inovacijų bendruomenės ir šuoliui į verslo aukštumas pasiruošę komandos – ko reikia, kad tai virstų tinkama sinergija, sukuriančia itin didelės vertės technologinio verslo proveržį? Birželio 12-13 dienomis Vilniuje, kartu su Vilniaus inovacijų forumu „Innovation Drift“ vykusi tarptautinė inovacijų konferencija „Building Unicorn-Ready Comminities“ Lietuvos, Latvijos ir Estijos inovacijų ekosistemų dalyviams pristatė išskirtinumo ir didelio potencialo fenomeną versle.
Mažos komandos sėkmės istoriją sporto perspektyvoje analizavo konferenciją atidaręs BC „Žalgiris“ vadovas Paulius Motiejūnas. Pernai prestižinį Eurolygos apdovanojimą pelnęs kaunietis pripažintas metų vadovu. Turėdamas ribotą biudžetą ir sugebėjęs pergalėms sutelkti ne tik Kauno, bet ir visos Lietuvos vadinamą „Žalgirio“ krepšinio komandą, vadovas akcentavo esmines vertybes, kuriomis vadovaujasi pergales skinantys žaidėjai. Susitelkę į lyderystę, profesionalumą bei tvarų komandinį darbą kauniečiai sukūrė šalį įkvepiančią istoriją. Ne kitų verslų kopijavimą, bet savo stiprybių išgryninimą, pranešėjas išskyrė kaip sėkmės raktą jaunoms, mažoms komandoms.
Unikalumo ir produktyvumo siekiančios komandos neretai pasitelkia stimuliantus, veikiančius smegenis – šiuo lygmeniu išskirtinumo fenomeną nagrinėjanti neuromokslininkė dr. Urtė Neniškytė supažindino konferencijos dalyvius su šiuo metu daugiausia dėmesio sulaukiančiomis praktikomis. Nors sintetiniai preparatai veikia ir tai kelia dilemas, pavyzdžiui, kaip akademinėje bendruomenėje suvienodinti mokymosi galimybes, smegenų efektyvumą galima didinti ir kitais būdais. Sudokų ir kryžiažodžių sprendimas, fizinis aktyvumas bei išsilaisvinimas iš multitaskinimo – vieni iš būdų, padedančių pasiekti daugiau, geriau ir... sveikiau.
Berlyno perspektyvių startuolių bendruomenes pristatęs inovacijų ir skaitmeninės plėtros ekspertas Daniel Jach pabrėžia savotišką konkurenciją, vykstančią tarp Londono ir Berlyno bei situaciją paaštrinantį Brexit procesą. Puoselėjančios tinklaveiką ir bendruomeniškus ryšius startuolių komandos Vokietijos sostinėje suranda ne tik produktyvią multikultūrinę aplinką, bet ir daugybę renginių, darbo erdvių ir bendradarbiavimo iniciatyvų. Viso pasaulio talentų atrandamos nišos Berlyne paverčia šį miestą pranašesniu startuolių kūrimosi centru Europos žemėlapyje, iš kurio gali pasimokyti ir Baltijos šalys.
Renginyje jauno verslo sėkmės komponentus pristatė ir vienas potencialiausių vienaragių – fintech startuolio „TransferGo“ įkūrėjas Justinas Lasevičius. Pasak verslininko, sėkmės istorijai reikia pradžios ir susitikimo taško – nemažai atveju tai būna universitetinė aplinka, pritraukianti bendrų tikslų gebančius siekti žmones; be to, naujai įkurtoms įmonėms būtina išlaikyti save – turėti išlikimo rikinį; patikimumu grįstas kelias prie reikiamų lėšų padeda užsitikrinti finansinį tvarumą; taip pat svarbu suburti atsakingą ir rezultatyvią komandą. Įmonės bendraįkūrėjas įsitikinęs, kad ne mažiau reikšminga ir mylėti savo klientus – palaikyti ryšius bei siekti pripažinimo reikia ne tik kuriant produktą ar paslaugą, bet tolimesniuose verslo augimo etapuose.
Konferencijoje didelis dėmesys skirtas ir akceleravimo programų analizei – kada jos veikia ir sukuria didžiausią naudą startuolių komandoms? Geriausias akceleravimo patirtis pristatė Vilniuje įsikūrusio „Startup Wise Guys“ komandos atstovas Dmitrij Sosunov, iš Lenkijos atvykusi „MIT Enterprise Europe“ rizikos kapitalo fondo vadovė Boguslawa Cimoszko Skowronski, estų hardware akceleratoriaus „BuildIT“ kūrėjas Aleksander Tõnnisson bei Kauno MTP alumni, dabartinis „Nando Europe“ įkūrėjas ir vadovas Justinas Taruška, su kolegomis pusmetį dalyvavęs „The Alchemist Accelerator“ programoje Jungtinėse Valstijose.
Ši Baltic Dynamics konferencija – 24-oji. Konferencijos idėja kilo iš Baltijos jūros regiono startuolių ekosistemą vystančių organizacijų partnerystės. Baltijos mokslo parkų ir inovacijų centrų asociacijos „BASTIC“ iniciatyva „Baltic Dynamics“ nuo 1996 m. organizuojama kasmet. Pastaraisiais metais prie trijų Baltijos šalių prisijungė Švedija ir Vokietija. Kitąmet konferencija vyks spalio 7-9 dienomis Rygoje, Latvijoje.