Energetikos ministerija oficialiame dokumente – Nacionalinėje energetikos strategijoje – užsibrėžė tikslą pasiekti, kad iki 2020 m. elektrą savo reikmėms gaminantys vartotojai sudarytų 2 proc., arba maždaug 34 tūkst., visų Lietuvos elektros energijos vartotojų. Šiuo metu jų 850. Ministerija nieko nelaukusi jau ėmėsi veiksmų – išbando įvairius būdus skatindama aktyviai diegti saulės elektrines.
Kita institucija – Aplinkos projektų valdymo agentūra – vasarą individualių namų savininkus pakvietė teikti paraiškas gauti kompensacijas už atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, biokuro, geoterminės energijos ar kt.) individualiuose namuose diegimą ir taršių katilų keitimą į biokuro granulėmis kūrenamus arba į šilumos siurblius. Iš viso numatyta išdalyti 3,3 mln. eurų. Į kvietimą atsiliepė beveik 2000 individualių namų savininkų. Parama pasiteisino, kas laukia kitąmet?
Pirmieji žingsniai dar sunkiai girdimi – saulės elektrines ar kitus atsinaujinančius energijos šaltinius daugiausia diegia besirūpinantieji planetos ateitimi. Pagrindinis motyvas iki šiol – investicija atsiperka per maždaug dešimtmetį.
Visgi neabejojama – valstybės indėlis, noras būti mažiau priklausomiems, aplinkos tausojimas – pakankamai svarbios sąlygos aktyvesnei atsinaujinančių energijos šaltinių plėtrai. Taigi, ar jau metas diegti saulės elektrines? Kauno mokslo ir technologijų parkas kviečia į kartu su partneriais organizuojamą konferenciją apie energetikos sektoriaus galimybes ir iššūkius verslui.
9:30 Registracija
10:00-10:25 „Žaliosios energetikos“ finansavimo galimybės. Justinas Bučys, VIPA Investicijų ir plėtros skyriaus vadovas.
10:25-10:50 Atsinaujinančių energijos išteklių individualiuose namuose finansavimas. Jonas Balkevičius, Aplinkos projektų valdymo agentūros Klimato kaitos projektų ir registro skyriaus vedėjas.
10:50-11:20 Gaminti elektrą savo reikmėms – nebe privilegija. Tomas Šimanauskas, bendrovės „Saulės grąža“ direktorius.
11:50-12:15 Gaminančių vartotojų Lietuvoje plėtros vizija. Vidmantas Macevičius, Energetikos viceministras.
12:15-12:40 Baltijos jūros regiono „Interreg Projekto Green PE“ (liet. „Galios elektronika žaliosios energijos efektyvinimui“) rezultatai. Dr. Vygintas Grinis, Kauno mokslo ir technologijų parko direktorius.
12:40-13:00 Neatsiperkančios saulės elektrinės, arba už kiek parduotumėte savo mamą? Andrius Karazinas, Bendrovės „Solet Technics“ direktorius.
13:00-13:30 Diskusija
Renginys nemokamas, tačiau būtina registracija: https://sa.lt/konferencija-ar-jau-metas-diegti-saules-elektrines/