Įlįsti į inžinierinių krypčių mokslininkų batus ir susipažinti su Lietuvoje kurtomis naujovėmis sausio 31 d. pakvietėme vienos Kauno mokyklų – KTU Inžinerijos licėjaus – 8 ir 11 klasių moksleivius. Moksleiviai išvydo Lietuvoje kuriančių mechanikos, medicinos, elektronikos inžinerijos krypties inžinierių, IT ir chemijos sričių tyrėjų darbus. Pastarieji įrodo, kad inovatyvios idėjos nenusėda tik brėžiniuose – didžiąją dalį Kauno mokslo ir technologijų parko Technologijų demonstravimo erdvėse eksponuojamų naujovių sėkmingai parduodamos užsienyje, kai kurias galima rasti vietinių didžiųjų prekybos centrų lentynose.
„Būdami tiek inovatyvių įmonių, tiek mokslininkų bendruomenės dalimi, parodome mokslininkų kasdienio darbo vaisius: ne tik mokslininkų stalčiuose gulinčius prototipus, bet ir komercializuotus ir jau parduodamus inovatyvius produktus rinkoje. Būtent taip gimsta žmogaus kaulus pakeičiantys 3D technologija spausdinti implantai ar gerųjų bakterijų pagrindu sukurti buitiniai valikliai. Vaikams įdomu apie tai sužinoti, juos masina šiuolaikinės technologijos bei inovatyvūs sprendimai. Juk nuo kūrybingų inžinerinių sprendimų įgyvendinimo praktikoje ir prasideda visuomenės progresas. Ar tai būtų 16 metų jaunuolis, ar vyresnis žmogus, visi suprantame, kad idėjos ir produktai gimsta iš rinkos poreikio, todėl joks amžius kurti ir generuoti idėjas yra ne riba“, – sako Kauno MTP Technologijų demonstravimo centro projektų koordinatorė Jūratė Danėnienė.
Technologijų demonstravimo centre jau kurį laiką eksponuojami ir KTU Inžinerijos licėjaus inžinerijos pamokų metu sukurti darbai. Verslo konsultantai išrinko įdomiausius moksleivių sprendimus: iš CD diskų pagamintą šviestuvą namams, elektrinį mokinio sukurtą šautuvą, išmaniojo šiltnamio prototipą ir kitus novatoriškus darbus tiek dizaino, tiek idėjos prasme. Taip mokinių darbai inovatorių bendruomenėje eksponuojami šalia mokslininkų ir startuolių sukurtų produktų, parodant, kad inovatyvus sprendimas kartais gimsta ir mokykloje, nebūtinai tik studentų ar mokslininkų galvose.
Iš daugiau nei pusšimčio demonstruojamų naujovių, daugiausia mokinių dėmesio sulaukė elektrinė dviračio pavara, įgalinanti bet kokį dviratį paversti elektriniu, taip pat titano lydinio kaukolės implantai, skirti rekonstruoti kaukolę po traumų, 3D mikro spauda, taikoma nanotechnologijose. Moksleivius domino ir išmanioji nosis, įrenginys „užuodžiantis“ ir mobiliosios programėlės pagalba informuojantis apie mėsos tinkamumą naudoti maistui.
„Moksleiviams kiekvienas produkto kūrimo etapas yra įdomus – tiek produkto prototipo fazė, tiek produktas, kuris jau parduodamas rinkoje, o ypač tas, kuris pateko į tokių šalių rinkas kaip JAV, Jungtinės Karalystės, Azijos šalių. Mokiniai teigė supratę, kad tik iš kuriančio ir ieškančio sprendimų proto gimsta idėjos ir inovacijos. Toks ir buvo mūsų šio vizito tikslas – skatinti moksleivių smalsumą ir domėjimąsi technologijomis“, – teigia J. Danėnienė.
Moksleiviai kviečiami susipažinti su kūrėjų inovacijomis Kauno mokslo ir technologijų parkui įsitraukus į „Erasmus+“ programos projektą „LEARN STEM – Innovative STEM learning in schools“. Jo metu kuriami inovatyvūs pedagoginiai metodai, skirti pagerinti STEM dalykų (Gamtos mokslų, Technologijų, Inžinerijos ir Matematikos, angl. STEM) mokymo kokybę ir padidinti mokinių susidomėjimą šiomis disciplinomis.