Skleisti žinią apie Lietuvoje kuriamas mokslo inovacijas ir kartu pasveikinti Lietuvą su didinga Mindaugo karūnavimo švente – tokio tikslo vedini įvairūs verslai susibūrė prie projekto „Himno DNR“. Jo metu DNR seka pirmą kartą pasaulyje buvo užkoduotas valstybinis himnas – Lietuvos Tautiška giesmė. Mėgintuvėlį su įrašyta Tautiška giesme į DNR galima išvysti Valstybės Pažinimo centre, o projektas aprašytas jam skirtame puslapyje Himnodnr.lt.
Panaudoti biologines žinias, kuriant progresyviausią duomenų saugyklą – tai idėja, prie kurios dirba Kauno mokslo ir technologijų parke veikianti genetinių tyrimų įmonė „Genomika“ su partneriais iš Silicio slėnio, sintetinės biologijos ekspertais „Twist Bioscience“. Pasak mokslininkų, DNR, kaip duomenų saugykla, yra tinkama ne tik genetiniams duomenims saugoti, bet ir įrašyti bet kokiai informacijai. Negana to, būdamos labai stabilios, DNR molekulės yra itin patikimas informacijos saugojimo būdas, jose gali būti užkoduoti milžiniški duomenų kiekiai. Tai pačios gamtos sukurtas ir žmogaus pamažu įvaldomas duomenų saugojimo metodas, kuris, tikima, ateityje taps patrauklia alternatyva esamiems – eikvojantiems daug energijos ir resursų.
Pasak „Genomikos“ vykdomojo direktoriaus Karolio Paškevičiaus, „Himno DNR“ projektas nebūtų įmanomas be geranoriškų partnerių profesionalios pagalbos: „Būdami gamtos mokslų srities specialistai, ne visada geras idėjas – kad ir kokios grandiozinės ar įdomios jos būtų – gebame perteikti patrauklia ir suprantama forma. Todėl įvairūs partneriai mums padeda dizaino, komunikacijos, produkto pozicionavimo ar projekto koordinavimo klausimais. Nauji ryšiai su skirtingų sričių specialistais mums leidžia į mokslą pažvelgti kitoms akimis. O tai puiki galimybė kurti ir generuoti naujas idėjas naujoms projektinėms veikloms“.
„Tai simbolinė mūsų kolektyvo dovana Lietuvai: prisijungę prie projekto „Himno DNR“, sukūrėme specialiai jam skirtą interneto svetainę ir vizualus, taip padėdami dar plačiau paskleisti žinią apie čia, Kaune, Lietuvos širdyje, gimstančius ateities projektus, kurie nebėra jokia fantastika, – sako reklamos dizaino agentūros „ADFACE“ vadovė Rūta Čekaitė, pabrėždama, kad parama įvairiems socialiai atsakingiems, pilietiškiems ir kultūriniams projektams yra neatsiejama kompanijos kultūros dalis.
Kaip aiškina „Genomikos“ mokslininkai, duomenų talpinimo technologija yra grįsta skaitmeninės informacijos - kompiuterinio binarinio kodo (sudaryto iš 0 ir 1) pavertimu į genetinį kodą – keturis nukleotidus: Adeniną (A), Guaniną (G), Citoziną (C) bei Timiną (T). Sukūrus specifinės DNR sekos modelį, kuriame yra užkoduota tikslinė seka, pradedama DNR grandinės sintezė. Informacija įrašyta į DNR gali būti saugoma tūkstančius metų, o prireikus, atkoduojama DNR nuskaitymo technologijomis.