Trys savaitės vasaros ant kojų ir aplinkai draugiškesnių transporto priemonių, padedančių pasiekti biurus! Tokiam „Judėk žaliai“ iššūkiui Kauno mokslo ir technologijų parko (Kauno MTP) komandą pakvietė Kauno Technologijos Universiteto (KTU) tyrėjai, diegiantys tvaraus judumo praktikas ir inovatyviais būdais skatinantys prisidėti prie žalesnės ateities.
„Žaliasis transportas yra ta kryptis, kuria juda visi ratuoti, sparnuoti ir atsinaujinančia energija varomi miestai. „Judėk žaliai“ yra puiki tvaresnį judumą skatinanti iniciatyva – jos metu vykstančios dirbtuvės ne tik supažindina su miesto, kuriame gyvename, taršos problema, bet ir patraukliai įtraukia į kasdienes rutinas, kuriose kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie žalesnės ateities kūrimo.Tai ir yra tie praktiški žingsniai, šiuo atveju kaip kiekvienas renkamės atvykti į biurus, kuriuos fiksuojame ir dalinamės su kolegomis“, – sako vienas iš iššūkio dalyvių, Kauno MTP Inovacijų ir verslumo departamento vadovas Romanas Zontovičius.
Iniciatyvoje dalyvaujančių organizacijų darbuotojai suskirstomi į komandas, kurioms iškeliami tvaraus judumo tikslai – tam tikru procentu sumažinti kelionių automobiliu į darbo vietą skaičių. Komandos nariai dirba kartu ir kuria strategijas, kaip sieks joms iškelto tikslo. Vykstant tvaraus judumo varžyboms dalyviai fiksuoja kaip vyko į darbą ir iš jo, koreguoja pirmines strategijas bei stebi progresą.
„Šiuolaikiniams socialiniams mokslams rūpi, koks mūsų santykis su aplinka ir kaip galėtume jį gerinti elgdamiesi su gamta ir miestu draugiškiau. Dėl to su kartu su mokslininkais išplėtojome tvaraus judumo iniciatyvą ,,Judėk žaliai“, kurią sudaro įvairios technikos nukreiptos į vidinius gyventojų judumo elgsenai įtaką darančius veiksnius. Prisijungę prie šios iniciatyvos Kauno MTP darbuotojai kelionių į darbą automobiliu skaičių sumažino net 65%“, – sako viena iš iniciatyvos autorių, KTU mokslo grupės „Pilietinė visuomenė ir darnus vystymasis“ doktorantė Jonė Vitkauskaitė-Ramanauskienė.
Tyrėja pastebi, kad norint žmones paskatinti keliauti tvariau, svarbu ne tik keisti pasirinkimų architektūrą, kad ši būtų kuo palankesnė tvariam judumui, bet ir ieškoti kitų tvaresnius pasirinkimus skatinančių veiksnių.
„Tvarų judumą propaguojantys aplinkiniai gali tapti paskata sumažinti keliavimą automobiliu. Tai ypač aktualu darbovietėse, kur bendradarbiai įkvėpimo semiasi vieni iš kitų. Kuo artimiau bendrauja bendradarbiai, tuo didesnė tikimybė, kad kolektyve plis tvarios idėjos, plėtosis sprendimai ir įsitvirtins aplinkai draugiški įpročiai“, – sako doktorantė.
Įdomu tai, kad iniciatyva palaipsniui įtraukė vis daugiau kolegų – jie noriai ieškojo alternatyvų kelionei į darbą automobiliu. Darbuotojai rinkosi ne tik kooperuotis, vykti į darbą vienu automobiliu, keliauti viešuoju transportu, paspirtukais, bet ir išbandyti naujus dviračių maršrutus.
„Gyvenantys užmiestyje savo darbotvarkę derina prie šeimos, vaikų užsiėmimų, tačiau labai džiaugiamės, kad net ir jie, vedami kolegiškumo jausmo, ryžtasi pagerinti komandos rekordus ir renkasi net ir valandos trukmės kelionę viešuoju transportu. Kita vertus, šie rezultatai galėtų būti įdomūs ir miesto viešojo transporto tinklo planuotojams, ieškantiems būdų optimizuoti ir paversti viešąjį transportą patraukliu sprendimu“, – pastebi tvarumo iniciatyvas Kauno MTP koordinuojanti Kokybės vadovė Živilė Paužaitė.
Prisijungti prie iniciatyvos iki šių metų spalio gali ir jūsų įmonės komanda – darnaus judumo iššūkis pristatomas svetainėje www.judekzaliai.eu