Vis daugiau klientų atkreipia dėmesį į tai, kokius produktus siūlo verslai ir ar jų perkamos prekės yra patvarios ir perdirbamos. Atviros dirbtuvės (angl. makerspace) ir startuolių bendruomenės gali sukurti pagrindą rastis tvaresniems produktams bei inovacijoms. Kas skatina šį procesą, Tech-Park Kaunas „Interreg BJR“ programos „Circular spaces“ projekto komanda aptarė balandžio 17 d. vykusios Pasaulio žiedinės ekonomikos forumo 2024 sesijos metu.
Parko iniciatyvas ir žiedinės ekonomikos principų taikymą tarptautinėse partnerystėse pristatė Tech-Park Kaunas Kokybės vadovė ir tvarumo veiklų koordinatorė Živilė Paužaitė apžvalgoje „The importance of new innovation and businesses that are built on circular economy principles“.
„Kaune turime aktyviai veikiančias kūrėjų bendruomenes, ir nors žiedinės ekonomikos principai jose taikomi, dirbtuvių lankytojai yra išreiškę norą išsamiau susipažinti su tvaresne kūryba. Tai ir viena didžiausių „Kaunas makerspace“ bendruomenių, ir žiedinei kūrybai skirtos, Kauno technologijos universitete įsteigtos „Circular makerspace“ erdvės bei pernai žiemą duris atvėrusį laboratoratorijų centras KTU „M-lab“, – teigia Tech-Park Kaunas kokybės vadovė Ž. Paužaitė.
Parengta apžvalga yra dalis „WCEF2024 Studio: Circular makerspaces to build circular businesses" sesijos, rengtos su „Circular spaces" partneriais iš Vokietijos, Norvegijos, Latvijos ir Lietuvos. Sesiją inicijavo Valmieros savivaldybės administracija. Tvarumo praktikomis Baltijos jūros regione domėjosi daugiau nei 30 dalyvių tiek iš netolimų Latvijos šalių, tiek iš tolimesnių šalių, pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės, Libano, Malaizijos ir kitų šalių.
Pagrindinis nuotolinio seminaro tikslas buvo supažindinti su „makerspace“ sąvoka ir kaip, „Interreg BJR“ programos „Circular spaces“ iniciatyvos metu bendradarbiaujančios komandos šiose erdvėse skatins diegti naujausias žiedinės ekonomikos principų taikymo praktikas bei ugdys šių atvirų dirbtuvių lankytojus.
Žiedine ekonomika įvardinamas gamybos ir vartojimo modelis, apimantis dalijimąsi, nuomą, pakartotinį panaudojimą, taisymą, atnaujinimą ir kuo ilgesnį esamų medžiagų ir produktų perdirbimą. Taip pratęsiamas produktų gyvavimo ciklas ir užtikrinama mažesnė aplinkos tarša. „Makerspace“ vadinamos atviros dirbtuvių erdvės, kuriose kuriami prototipai ir testuojamos inovacijos. Ekspertai pastebi, kad dirbtuvių bendruomenėse nuo pat kūrybos pradžios diegiami žiedinės ekonomikos principai ne tik sumažina startuolio poveikį aplinkai, bet ir padidina jo konkurencingumą.
„Circular spaces“ projektas suteikia galimybę sukurti konkrečius apibrėžtos problemos sprendimus, bendradarbiauti su partneriais kitose Baltijos jūros regiono šalyse. „Bendradarbiavimas su skirtingose srityse patyrusiomis organizacijomis ir profesionalais suteikia galimybę rasti geriausius sprendimus, mokytis vieniems iš kitų bei dalintis projekto metu sukurtais sprendimais su platesne auditorija“, – pastebi „Interreg BJR“ programos „Circular spaces“ projekto atstovė Elizabete Ločmel.
Projekto metu sukurta mokymo programa yra specialiai skirta žmonių įgūdžiams apie žiedinę ekonomiką stiprinti tiek teoriškai, tiek praktiškai. Mokymo programą galima rasti projekto interneto svetainės skiltyje „Solutions“.