Dirbtinis intelektas nebėra išskirtinė funkcija. Konkurencingiausi ir vizionieriškiausi giliųjų technologijų rinkos žaidėjai diegia naujausias MTEP rezultatus, ir yra linkę varžytis dėl algoritmų grožio, greičio bei tikslumo. „Norite tikėkite, norite – ne, bet kompiuterinės regos sprendimų rinka dar nėra persotinta. Dirbtiniu intelektu grįstos robotikos paklausa vis dar auga, jos pikas nepasiektas ir, manau, prireiks maždaug penkmečio iki jo atsirasti“ – sako Mar Masulli, įsteigusi kompiuterinės regos startuolį „Bitmetrics“, kuriantį sprendimus inovatyvioms mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ). Jos komanda dalyvavo startuolių plėtros užsienio rinkose skatinimo programos „Scale-up Champions“, kurio dalimi yra ir Kauno mokslo ir technologijų parkas, rinkos pažinimo turuose.
Tikslumas – nauja norma dirbtinio intelekto srityje
Kilusi iš Argentinos, ji vadovauja šešeto duomenų analitikų ir robotikos inžinierių komandai, įsikūrusiai Barselonoje, Ispanijoje. Būdama vienintele moterimi, atstovaujančia robotikos sektorių, Mar siekia būti pavyzdžiu savo penkiametei dukrai. Jos šūkis? Įveikti vieną krizę po kitos ir branginti komandos išteklius. „Bitmetrics“ patirtis sutampa su Europos giliųjų technologijų startuoliais, kurie vertina pamokas, išmoktas šiuo neramumų ir iššūkių laikotarpiu. „Scale-up Champions“ bendruomenė pakvietė Barselonoje įsikūrusią kompiuterinės regos bendrovę atrasti verslo masto didinimo galimybes kitose ES šalyse.
„Išaugusių kompiuterių skaičiavimo galia ir atviri duomenų rinkiniai turėjo įtakos suvešėti dirbtiniu intelektu grindžiamiems sprendimams. Dabar – dirbtinio intelekto laikas ir Europa juda į priekį pažangiosios gamybos srityje, tačiau kyla naujų iššūkių. Išgyvenant politines ir pandemines turbulencijas, gamintojai susiduria su darbo jėgos trūkumu. Be to, senesnių didžiųjų gamyklų kasdienybė išlieka siurreali – daugelyje jų vis dar nėra interneto ryšio“, – sako M. Masulli.
Pramonėje dažniausiai diegiami robotizuoti sprendimai suteikia apibrėžto išmanumo. Robotas gali daryti tik tai, kam jis užprogramuotas, todėl, pasikeitus aplinkos sąlygoms, programa negali prie jų prisitaikyti ir gamybos procesai sustoja. „Esame vertinami dėl algoritmų tikslumo. Mūsų robotai jautresni ir protingesni, tam kad galėtų sklandžiai veikti ir prisitaikyti prie kintančios aplinkos. Daug dėmesio teikiame įvairių tekstūrų, medžiagų atpažinimui“, – aiškina M. Masulli.
Dėmesio centre mažosios ir vidutinės įmonės
Startuolio bendrakūrėja pastebi, kad problema ta, kad labai dažnai MVĮ lieka nuošalyje, nes tokio tipo automatizavimas joms yra per sudėtingas arba per brangus, kad galėtų jį įdiegti. Tačiau technologijos gali padėti demokratizuoti šią prieigą prie išmanaus automatizavimo, kas anksčiau buvo laikoma tik didelių gamybos įmonių privilegija. „Bitmetrics“ kuria technologijas MVĮ, leidžiančias joms automatizuoti kompiuterine rega pagrįstus procesus.
„Ten, kur robotika vystosi sparčiu tempu, visa ekosistema kuria palankias sąlygas bendradarbiauti susijusioms šalims. Korporacijos, universitetai ir startuoliai dirba kartu, kad mestų iššūkį esamoms technologijoms ir pasiūlytų naujovių, nulemsiančių automatizavimo ateitį“, – aiškina M. Masulli.
Komanda ne tik nori būti šios sinergijos dalimi, bet ir ieško naujų partnerių užsienyje. Danija atrodė tinkama šalis plėtrai, todėl startuolis įsitraukė į „Scale-up Champions“ investicinio pasirengimo programą. Programos metu startuolis dirbo kartu su Kauno mokslo ir technologijų parko komanda, verslo konsultante ir rinkodaros stratege Inga Uus. Pati Inga ne vienerius metus gyveno ir dirbo kūrybinių industrijų ir mokslinių tyrimų ir plėtros sektoriuje Danijoje. Jos giluminis rinkos išmanymas bei ryšiai su aktyviomis startuolių bendruomenėmis padėjo „Bitmetrics“ komandai žvalgytis naujų galimybių išbandant savo verslo vertės pasiūlymą.
Žingsnis pirmyn į Daniją
Šių metų gegužę komanda pateikė paraišką dalyvauti „Scale-up Champions“ rinkos pažinimo ture Danijoje ir „DTU Ignite Startup Pitch“ konkurse Kopenhagoje. „Ir tai pasiteisino – buvome atrinkti ir pristatėme startuolį investuotojų komisijai. Dabar judame į priekį ir plėtojame ryšius, kurie, tikimės, atneš mums naujų galimybių“, – sako startuolio bendrakūrėja.
Pandeminiai suvaržymai, neseniai kaustę visą pasaulį, Mar Masulli komandai suteikė vertingų pamokų ir parodė, kaip svarbu būti lean principus taikančius startuoliu. „Svarbiausias dalykas, su kuriuo teko susidurti, buvo tinkamas išteklių panaudojimas. Turėjome itin sąmoningai įvertinti, kam skiriami mūsų startuolio ištekliai“, – priduria ji. Pandeminis apribojimas taip pat pertvarkė „Bitmetrics“ klientų struktūrą, MVĮ komandas ir, svarbiausia, gamybos pramonės poreikius.
„Karantino suvaržymų metu mums nebuvo leista lankytis pramonės įmonėse ir MVĮ dirbtuvių teritorijose. Kaip bebūtų keista, klientams tai tapo geru impulsu atsiųsti savo gaminių pavyzdžių mums. Dėl to galėjome atlikti išskirtinius demonstracinius bandymus ir parodyti, kokią naudą klientams gali duoti, pavyzdžiui, „Pick and place“ ir atsitiktinio komplektavimo į talpas procesų automatizavimas. Mums pavyko gauti jų labai dažnai intelektinės nuosavybės teisių saugomas dalis, dirbti su jais ir nustatyti tokio automatizavimo galimybes. Teko dirbti ir su didelėms automobilių pramonės korporacijoms“, – pasakoja startuolio bendrakūrėja.
Prasidėjus pandemijai, startuolis susidūrė su logistikos sistemos perkrovimu, mikroschemų trūkumu ir netikėtais pramonės gamybos linijų apimčių apkarpymais. Šiuo atveju gamyklų darbuotojai nukentėjo kur kas labiau nei dirbantieji biure. Neramūs laikai tęsiasi, tačiau poreikis optimizuoti gamybos linijas ir kurti inovacijas neketina išnykti. Ambicingiausi startuoliai užsiima naujovių kūrimu, o tai atveria naujus horizontus dirbtiniu intelektu paremtai kompiuterinei regai.