Pokyčiai darbo rinkoje skatina verslus ieškoti sprendimų, padedančių palaikyti produktyvumą, bendradarbiavimą ir komandinį ryšį net tada, kai kolegos – skirtinguose miestuose ar net šalyse. Inovatorių bendruomenės ir universitetai Skandinavijoje bei Baltijos šalyse ir Lenkijoje pristatė skaitmeninę hibridinio darbo įrankių platformą „DistanceLAB hub“, sukurtą kartu su Baltijos jūros regiono tarptautine partnerių komanda, tarp jų ir Tech-Park Kaunas ekspertais.
„Technologijų įtrauktis vystant patrauklią nuotolinę aplinką yra vienas iš esminių tendencijų startuolių bendruomenėse. Patraukli aplinka ne tik žmogiškuoju, bendruomenės aspektu, bet ir santykio su aplinka kontekste“, – sako „Interreg BJR“ programos „Distance LAB“ projekto Lietuvoje atstovė, Tech-Park Kaunas projektų ekspertė Irma Bagdonienė.
Skaitmeninėje platformoje pateikta daugiau nei dešimt įrankių, suskirstytų į tris temines grupes:
„Innovate and Network“ – naujovės, tinklaveika, mokymai ir įsivertinimo testai;
„Strategize and Shape Your Business“ – verslo strategijos, klientų santykiai, rinkos analizė;
„Focus on Sustanability“ – organizacijos veiklų derinimas vystant tvaresnį santykį su aplinka.
Platformoje ypatingas dėmesys skiriamas DIS (angl. „Distance Soft Interaction Skills“) įrankiui, kuris leidžia įvertinti komandos komunikacijos gebėjimus hibridinėje darbo aplinkoje. Be to, siūloma ekspertų vedamos gairės inovacijų dirbtuvėms, DI ir duomenų analizės kursai bei rinkodaros automatizavimo priemonės.
Apie tai, kad nuotolinis darbas išlieka patrauklus, antrina ir Tech-Park Kaunas startuolių bendruomenės nariai, skaimeninių bei interaktyviųjų medijų sprendimų kūrėjų „Indeform“ komanda. Darbas iš namų ar bet kurios kitos vietos šiandien yra tapusi ne tik galimybe, bet ir vertybe daugeliui darbuotojų. Savarankiškas darbo grafikas, laisvė rinktis aplinką, mažesnis laiko švaistymas kelionėms – visa tai neabejotinai stiprūs nuotolinio darbo privalumai.
„Vienas iš įdomesnių šio modelio aspektų – galimybė išlikti darbingu net ir keliaujant. Ir vis dėlto, žvelgiant plačiau, darbas komandoje, gyvoje, tam dedikuotoje, aplinkoje, dažnai suteikia daugiau nei technologiniai patogumai. Tai – ne tik geresnės sąlygos komandos formavimui ir stiprinimui, bet ir kur kas aiškesnis dėmesys bendram tikslui.
Dėl šios priežasties mūsų pasirinkimas – hibridinis modelis, apjungiantis geriausias abiejų pasaulių savybes. Pagrindinę darbo savaitės dalį komanda dirba biure, kur bendrauja, sprendžia užduotis ir kuria sinergiją. Tam tikru metu, atsižvelgiant į poreikius ar aplinkybes, darbuotojai gali dirbti ir nuotoliniu“, – sako „Indeform“ vadovas dr. Algirdas Noreika.
Nors biurai ir jų aplinka daro įtaką produktyvui, startuolių bendruomenėse pastebima, ir tai, kad net geriausios biuro sąlygos dirbti ir ilsėtis ne visada yra didelis privalumas. „IT specialistai nori turėti laiko savo hobiams, gyvenimo stiliui, tad hibridinis darbas ypač pritaikant efektyviausias darbo priemones su dirbtinio intelekto įrankiais padeda tai išpildyti, rasti laiko sau. Rutininių darbų atsisakymas ir daugiau dėmesio efektyviems darbo asistentams atveria galimybes kūrybiškesniems ir didesnės vertės darbams, tai pat ir inovacijų kūrybai“, – sako Tech-Park Kaunas direktorius Paulius Nezabitauskas.
Kai nuotolinio ir hibridinio darbo modeliai vis labiau keičia šiuolaikinę darbo aplinką, minkštųjų įgūdžių svarba įgyja naują prasmę. Technologijos leidžia komandoms dirbti iš bet kurios pasaulio vietos, tačiau būtent žmogiškasis bendradarbiavimo aspektas tampa esminiu sėkmės veiksniu.
„Nuotolinis darbas atveria daug galimybių – jis padeda siekti lankstesnio gyvenimo būdo ir pritraukti protingus, talentingus bei įvairialypius žmones. Tačiau sėkmė tokioje aplinkoje priklauso ne vien nuo tinkamų technologijų“, – teigia Norvegijoje įsikūrusios startuolių bendruomenės „Vindel“ vadovas Atle Jacobsenas.
Pasak Jacobseono, veiksmingiausi nuotoliniai darbuotojai – tai tie, kurie sąmoningai lavina minkštuosius įgūdžius: aiškų ir tikslingą bendravimą, empatiją bei gebėjimą kurti pasitikėjimą virtualioje erdvėje. Šios savybės padeda užtikrinti vieningumą ir autentiškumo jausmą net tada, kai komandos nariai dirba skirtingose laiko juostose.
Norvegų patirtis dirbant su startuoliais rodo, kad vien tik skaitmeniniai bendradarbiavimo įrankiai nėra pakankami. Jei organizacijos nori augti hibridinėje darbo realybėje, jos turi investuoti ir į emocinį intelektą bei tarpasmeninių ryšių kūrimą – savybes, kurios būtinos lyderystei ir stipriai komandinei kultūrai. „Įgalinimas nuotoliniame darbe kyla ne vien iš sistemų ar programinės įrangos. Jis kyla iš žmonių, kurie geba visa tai naudoti su emociniu aiškumu ir tikslingumu,“ – pabrėžia A. Jacobsenas.
Projekte dalyvauja organizacijos iš devynių šalių, tarp jų – Lietuva, Suomija, Švedija, Norvegija, Lenkija, Latvija. Tai leidžia sprendimus kurti ir testuoti realiomis sąlygomis įvairiuose regionuose, atsižvelgiant į kultūrinius ir ekonominius skirtumus.
Susipažinti su platforma kviečiame: https://distancelab.eu/
„Interreg BSR“ projektas „Distance LAB - Remote service hub for SME’s and public sector“ (Nr. C006).