Tech-Park Kaunas komanda lankėsi Tamperėje, Suomijoje, kur susipažino su inovacijų kūrimo ir komercializavimo praktikomis. Susitikę su tarptautiniais partneriais su šalies inovacijų ekspertais, aptarė, kokį svarbų vaidmenį atlieka strateginiai politikos tobulinimai ir regioninis bendradarbiavimas transformuojant mokslinius tyrimus į sėkmingas komercines iniciatyvas.
„Inovacijų ekosistema, ypač Tamperėje, suteikia vertingų įžvalgų apie tai, kaip regioninis bendradarbiavimas gali veiksmingai skatinti atžalines įmones ir įveikti verslumo kliūtis. Tamperėje pristatyta geroji praktika parodo, kaip gerai integruota ekosistema gali remti inovacijas ir skatinti ekonomikos augimą“, – sako „Interreg Europe“ programos „VIADUCT“ projekto atstovė Lietuvoje, Tech-Park Kaunas Veiklos organizavimo departamento vadovė Vaiva Kelmelytė.
Vienas iš ryškiausių Suomijos startuolių ekosistemos bruožų yra jos gebėjimas komercializuoti akademiniais tyrimais kuriant atžalines įmones, kurios daro apčiuopiamą poveikį rinkai. Tamperė, garsėjanti savo technologiniais pasiekimais, garsėja antreprenrystei palankiomis iniciatyvomis. Čia veikia doktorantūros mokykla pramonės inovacijoms (DSII) ir vykdomos „Kampusklubi“ ugdymo programos.
„Šios programos užtikrina glaudų akademinių ir verslo sektorių bendradarbiavimą, leidžiant tyrėjams tiesiogiai dirbti su įmonėmis, pritaikyti kuriamas inovacijas realiems rinkos poreikiams. Toks modelis ne tik pagreitina mokslinių tyrimų komercializavimą, bet ir skatina verslumo kultūrą akademinėse institucijose“, – sako V. Kelmelytė.
Lietuvą susitikime atstovavo startuolių bendruomenės Tech-Park Kaunas komanda, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir Kauno technologijos universiteto Nacionalinio inovacijų centro ekspertai, Baltijos šalyse į jungtines iniciatvas buriantys technologijų perdavimo centrus.
„Įsitraukdama į nacionalinius projektus, komanda stiprina universitetų bendruomenių naująją misiją – antreprenerystės kultūros ugdymą. Į veiklas įsitraukiantys specialistai prisideda prie technologinių talentų sutelkimo, kuria patrauklesnę verslo aplinką, stiprina bendradarbiavimą MTEP srityje“, – apibendrina V. Kelmelytė.
Patirties dalinimosi studijų vizitų naudą pabrėžia ir Tech-Park Kaunas direktorius Paulius Nezabitauskas. Pasak jo, tokios programos yra būtinos siekiant sumažinti rizikas, susijusias su ankstyvosios stadijos verslais, ir skatinti gyvybingą startuolių kultūrą, galinčią palaikyti ilgalaikį ekonomikos augimą.
„Susitikime vykusios diskusijos pabrėžė pritaikytų paramos mechanizmų atžalinėms įmonėms svarbą. Sutelkdami tikslinius išteklius, mentorystę ir tinklaveikos galimybes, universitetai įsilieja į startuolių bendruomenes ir tampa inovacijų katalizatoriais, leidžiančiais tyrėjams įgyti antreprenerystės praktikos ir lengviau pereiti sudėtingą komercializavimo kelią“, – teigia P. Nezabitauskas.