Pastatų architektai vertina natūralią šviesą. Ji ne tik sukuria, praplečia erdves, pabrėžia estetinius sprendimus, bet ir, tinkamai sukoncentruota, šildo patalpas. Tuo įsitikinęs Kaune gyvenantis, prancūziškų ir rumuniškų šaknų turintis urbanistikos inžinierius, sukūręs architektūros technologijų startuolį „LightMirror“. Prieš trejetą metų Dimitri Ionescu, įgijęs miestų planavimo ir civilinės inžinerijos magistro laipsnį, šiandien kuria ir išbando miestų pastatų inžinerinius sprendimus, kurie leistų apšviestų viešuosius pastatus ir padidintų jų energetinį efektyvumą.
„Skaičiuojama, kad ES namų ūkiuose net 2/3 energijos suvartojama patalpų šildymui. Taigi, sutaupydami energijos sumažiname ir CO2 emisiją. Mūsų projektuojamų plokščių prototipų paviršius labai gerai atspindi šviesą, kurios kiekį galime kontroliuoti. Bandymai rodo reikšmingus rezultatus, dėl to mūsų sprendimu tiki ne tik miestų architektai, bet ir potencialą įžvelgianti startuolių bendruomenė“, – sako D. Ionescu.
Atrado Baltijos šalis
Kelias į Kauną prancūzą atvedė iš Talino. Po studijų palikęs Prancūziją Dimitri siekti verslumo įgūdžių išvyko į Estiją, startuolių vienaragių šalį. Prieš leisdamasis į šį nuotykį, jis užsiregistravo pasaulyje puikiai žinomo JAV akceleratoriaus „Y Combinator“ bendraįkūrėjų paieškos platformoje. „Norėjau susirasti bendraminčių urbanistikos inžinerinių sprendimų vystymui ir ši internetinė platforma tai padarė stebėtinai sklandžiai!“, – prisimena D. Ionescu. Taip prie komandos prisijungė ukrainietės Aleksandra ir Anna.
Dirbdama nuotoliniu būdu, trijulė idėją kurti šviesą atspindinčias pastatų plokštes į startuolį. „Atspindintys paviršiai, įrengti ant stogų kraštų, gali nukreipti saulės šviesą į šalia esančio pastato langus. Saulės šviesa tampa suvaldoma, kontroliuojama, o tai suteikia daug naudos: nemokami saulės energijos ištekliai apšildymui, natūrali šviesa“, – sako startuolio bendrasavininkis.
Dimitri įsiliejo į Talino inovacijų bendruomenę ir pradėjo savo startuolio kelionę „Taltech“ universitete. Kaip jis pats sako, tai buvo puiki aplinka verslumo įgūdžiams lavinti, be to, ten jis sužinojo apie „Scale-up Champions“ – tarptautinę giliųjų technologijų bendruomenę, kuri supažindina startuolius su verslo akceleravimo ir plėtros galimybėmis. Kauno mokslo ir technologijų parkas yra vienas iš šios bendruomenės narių.
Gerina valstybinių ligoninių infrastruktūrą
„Covid-19 pandemijos pradžioje, dalyvaudamas „Scale-up Champions“ internetinių seminarų serijoje susipažinau su 5 šalių Europos giliųjų technologijų rinkomis. Tai padėjo man suprasti, kur galėčiau išbandyti prototipą ir vykdyti tyrimus. Dar vėliau susisiekiau su Kauno technologijos universitetu Lietuvoje, kad sustiprinčiau inžinerinę inovacijų pusę“, – prisimena D. Ionescu.
Jis persikėlė į Lietuvą, kad išplėstų mokslinių tyrimų ir plėtros veiklas bei patobulintų prototipą. Be to, Kaune buvo pradėtas kurti startuolio vizualinis identitetas. Komanda dalyvavo ir Kauno mokslo ir technologijų parko verslo pre-akceleravimo programoje „Evolut 4.0“. Šį vasarį „LightMirror“ taip pat laimėjo Briuselyje vykusių ES Pramonės dienų startuolio prizą. „Startuolių pristatymus vertinusi Žiuri komisija pabrėžė, kad orientuojamės į viešąją infrastruktūrą, kuriai pokyčių labiausiai ir reikia. Be to, prisidėdami prie energijos taupymo galime pagerinti gyvenimo kokybę miestuose“, – sako startuolio bendrasavininkis.
Vėliau jis prisijungė prie „Scale-up Champions“ internetinių Lietuvos, Estijos, Lenkijos, Danijos ir Ispanijos technologijų rinkų pažinimo turų ir būtent čia urbanistikos inžinierius užmezgė pirmuosius kontaktus Lenkijos startuolių ekosistemoje.
„Pagrindiniai mūsų klientai yra valstybinių ligoninių infrastruktūros valdytojai. Paprastai šie pastatai pastatyti prieš 50-60 metų. Atlikome tyrimą ir paaiškėjo, kad, pavyzdžiui, remiantis 2022 m. ilgalaike Lenkijos viešųjų pastatų renovacijos strategija, Lenkijos ligoninių ir sveikatos priežiūros įstaigų pastatai yra vieni daugiausiai energijos suvartojančių objektų šalyje. Vidutinis rodiklis yra 611 kWh/m², o dabartiniai šalies reikalavimai naujų sveikatos priežiūros pastatų statybai yra 110 kWh/m². Šie skaičiai rodo, kad situaciją būtina keisti“, – pastebi D. Ionescu.
Prasidėjus karo neramumams komandos narės apsistojo Lenkijoje
Šių metų gegužę įkūrėjas fiziškai keliavo į Poznanę Lenkijoje, kur vyko gyvas „Scale-up Champions“ rinkos pažinimo turas. Nusprendęs į renginį keliauti traukiniu ir autobusu, o ne lėktuvu, Dimitri įsipareigojo sąmoningai rūpintis kasdienėje veikloje sugeneruojamu CO2 kiekiu. Kaimyninėje šalyje vykusiame „Impact CEE 2022“ kongrese atrinkti potencialūs startuoliai susitiko su pagrindiniais inovacijų, giliųjų technologijų pramonės lyderiais ir investuotojais.
Startuolio bendrasavininkis užmezgė naudingų kontaktų ir buvo pakviestas kartu su visa komanda dalyvauti investuotojų susitikime „Wolves Summit“ Vroclave. „Taip pat planuojame atidaryti dukterinės įmonės verslą Lenkijoje, nes abi įkūrėjos yra ukrainietės. Dėl tebesitęsiančių karo neramumų jos kartu su šeimomis ir artimaisiais šiuo metu apsistojo pietiniame Lenkijos regione ir Prancūzijoje“, – sako D. Ionescu.
Jo teigimu, tokios startuoliams skirtos programos ir inkubavimo veikla yra didelis postūmis, ypač pirmą kartą veiklą pradedantiems verslų steigėjams. „Ankstyvosios stadijos startuoliams, atvykusiems į naują šalį, dalyvavimas startuolių renginiuose yra, galiu drąsiai sakyti, svarbiausias dalykas siekiant užmegzti pirmuosius kontaktus. Per trumpą laiką susipažįsti su daugybe žmonių, o kiekvienas naujas kontaktas yra sinergijos, potencialių investuotojų ar potencialių klientų galimybė“, – pastebi D. Ionescu.
„LightMirror“ pagal užsakymą kuriamų pastatų projektų kūrimu ir tobulina inžinerinių skaičiavimų sistemą. Ja besinaudojantiems architektams reikia pasirinkti atspindžio procentą, paviršiaus plokščių spalvą, formą bei tekstūrą atsižvelgiant į kiekvieno individualaus projekto poreikius. Dėl šios priežasties komanda tikisi įdiegti pažangiausias skaičiavimo sistemas ir nuolat tobulinti gaminį, atsižvelgdama į atliekamus testavimus.