Kaunas sparčiai vystosi ne tik dėl naujai kylančių verslo centrų, pritrauktų investicijų bet ir dėl kuriamų inovacijų bei verslo ir mokslo bendradarbiavimo dėka atliekamų mokslinių tyrimų. Kauno mokslo ir technologijų parko verslo pre-akceleravimo programoje „EVOLUT 4.0“ dalyvaujantis startuolis „digiOPTIMA“ sukūrė efektyvų gamybos automatizavimo ir skaitmeninimo technologijų įrenginį „Robocelė“. Šį sprendimą galima pritaikyti tiek savarankiškam gamybiniam darbui, tiek kaip pagalbą operatoriui, kuris aptarnauja keletą įrenginių vienu metu ir turi „persidengiančius“ laiko tarpus aptarnavimui.
Pasak „digiOPTIMA“ vyr. technologo Edvino Dubinsko, šis įrenginys yra robotikos ir mechatronikos priemonių pritaikymo pavyzdys, kuris itin naudingas šiuolaikinei ir greitai besikeičiančiai apdirbamajai pramonei.
Mažėjant kvalifikuotai darbo jėgai – automatizuoti veiksmai
E.Dubinskas atskleidžia, kad naują sistemą sudaro bendradarbiaujantis robotas manipuliatorius, mobilus detalių stalas-vežimėlis, skirtas roboto tvirtinimui ir ruošinių išdėstymui, sąsaja tarp roboto manipuliatoriaus ir staklių, įrenginius siejančių procesų valdymo programa ir kiti priedai.
„Esama besiplečiančios apdirbamosios pramonės situacija bei mažo susidomėjimo iš jaunimo sulaukianti sritis formuoja kvalifikuotų darbuotojų stygių gamyklose. Tokiai problemai spręsti buvo priimtas sprendimas pasinaudoti automatinių, robotizuotų elementų ir sistemų galimybėmis, kadangi mūsų robocelė leidžia su tais pačiais kvalifikuotais darbuotojais pakelti gamybinį produktyvumo ir efektyvumo rodiklį“, – sako inovacijos bendrakūrėjas.
Jis taip pat atskleidžia, kad tokios priemonės leidžia išimti žemos kvalifikacijos veiksmus iš operatoriaus veiksmų sekos ir įgalina jį maksimaliai susikaupti ties aukštos kvalifikacijos – technologinio proceso sudarymo, derinimo ir kokybės priežiūros darbų. „Robocelė“ pasižymi ir kitais teikiamais privalumais, kurie svarbūs įmonių vadovams – taupo laiką, mažina gamybos kaštus, mažina prastovų kiekį, didina darbo tikslumą ir patikimumą, nes leidžia sumažinti žmogiškojo veiksnio įtaką klaidoms, palengvina gamybos planavimą ir gerina darbo sąlygas darbuotojui.
Įrenginys gali būti susietas su daiktų interneto sprendimais
Anot E. Dubinsko, įrenginio savybės ir pritaikymo galimybės taip pat leidžia padidinti neišnaudojamų įrenginių darbo laiką bei pagerinti efektyvumą tiesioginiame darbe su operatoriumi.
„Mūsų komandos sprendimas dėl judančių ruošinių dėtuvės dalių leidžia įrenginiui padidinti savarankiško, nepriklausomo darbo laiką. Papildomi priedai, tokie kaip roboto valdomos slankiojančios durys, leidžia lengvai pritaikyti sistemą prie paruoštos darbo vietos, nesumažinant darbo erdvės operatoriui“, – pasakoja startuolio atstovas.
Šis ir kiti tokio tipo įrenginiai, kurių valdymas paremtas kompiuterizuotomis sistemomis, nesunkiai sujungiamas su pramoninio daiktų interneto (IIoT) priemonėmis. Tokie sprendimai įgalina stebėti įrenginių darbus nuotoliniu būdu, bendrauti su įrenginiais, gaunant iš jų pranešimus apie darbo proceso seką ir problemas. Pagal galimybes inovacijos kūrėjai siūlo instaliavimo paslaugą arba konsultaciją savarankiškam prijungimui.
„digiOPTIMA“ komandos idėja jau sulaukė mokslinių tiriamųjų darbų projektų finansuotojų pripažinimo. Būtent paramos pagalba buvo sukurtas ir išbandytas naujas inovatyvus produktas. Šio produkto prototipą inovatoriai praeitais metais pristatė Čekijos ir Latvijos metalo apdirbimo srities parodose, kuriose sulaukė itin didelio pirkėjų ir metalo apdirbimo įrenginių gamintojų susidomėjimo.
Komanda dalyvauja Kauno MTP konkurse „Inovacijos realybei“. Susipažinkite ir padėkite išrinkti perspektyviausius sprendimus: DELFI.lt naujenų portale.