Tvarumas – tai ne tik aplinkosaugos prioritetas, bet ir verslo strategijų kertinis akmuo, kuriuo vis labiau domisi Lietuvos įmonės ir organizacijos. Kaip skelbia tvarumo audito ekspertai, įmonių aplinkosauginį ir socialinius poveikius svarbu susieti su verslo strategija ir kelti bendrus tikslus tam, kad poveikis būtų ilgalaikis ir išmatuojamas. Tai skatina tokių pozicijų organizacijose formavimąsi, kaip tvarumo vadovas, bei matyti patį tvarumą ne kaip atskirą veiklos segmentą, bet kaip visapusišką įmonės veiklos sistemą.
Balandžio 4 d. Kaune, Tech-Park Kaunas, bendradarbiaudamas su Kauno technologijos universitetu (KTU), surengė tvarumo poveikio apžvalgai, komunikacijai ir atskaitomybei skirtą konferenciją „Kas atsakingas už verslo tvarumą? Praktinės priemonės tvarumo vadovams įmonėse". Renginyje dalyvavo šalies didžiosios įmonės ir organizacijos, mokslo ir studijų institucijų tyrėjai, mažų ir vidutinių verslų atstovai bei startuolių komandos, pristačiusios savo praktinius sprendimus bei iššūkius.
Tvarumo vadovo mokymo kursą ir tokios pozicijos poreikį organizacijų komandose pristatė Tech-Park Kaunas projektų ekspertė, Erasmus + projekto „S4BC – Inovatyvūs įgūdžiai naudą teikiančioms įmonėms“ atstovė Lietuvoje Ramunė Guogienė.
Austė Pranckutė, Tech-Park Kaunas inovacijų bendruomenės narė ir žaliosios energijos sprendimus kuriančio startuolio „Stuart Energy" vadovė, dalijosi patirtimi, kaip finansinė nauda gali būti suderinta su tvarumo siekiais. „EIKA" tvarumo ir inovacijų vadovė Jorūnė Juodžbalytė supažindino su aplinkosaugos ir socialinės atsakomybės aspektais statybų sektoriuje.
Išskirtinio dalyvių dėmesio sulaukė naujausios tvarumo atskaitomybės praktikos, aptartos tvarumo ekspertės, „Audifina tvarumo projektų vadovės, Lietuvos atsakingo verslo asociacijos LAVA nepriklausoma valdybos narės, EFRAG skaitmeninės atskaitomybės konsultacinio forumo ekspertės Daivos Dėdinienės.
KTU „M-Lab“ laboratorijų centre, šią žiemą atvėrusiam duris Kaune, veikiantys mokslininkai ir tyrėjai apjungė jėgas skatindami pažangą žiedinės ekonomikos principų taikymo gamyboje, pramonėje ir dizaine srityse. KTU strategijos ir kokybės valdymo direktorė dr. Lolita Jurkšienė atskleidė naujausio universiteto fizinių ir technologinių mokslų eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų centro pokytį stiprinant tvarumo edukacinį poveikį.
KTU Dizaino centro bei „M-Lab“ Dizaino laboratorijos vadovė prof. dr. Rūta Valušytė akcentavo laboratorijos vaidmenį analizuojant, kaip dizainas gali prisidėti prie tvarumo, ypač atsižvelgiant į kūrybinių medžiagų bei produktų žiediškumą. KTU Aplinkos inžinerijos instituto docentas, Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro vadovas, akredituotas RECYCLASS auditorius doc. dr. Visvaldas Varžinskas konferencijos dalyviams perteikė ateities perspektyvas, kur taršios pakuotės keičiamos į ratu judančią taros sistemą. Konferencijos metu ekspertų pristatyti tyrimai ir apžvalgos atskleidžia neišnaudotą išteklių perpanaudojimo potencialą ir galimybes įmonėms integruoti darnias praktikas į savo veiklą.
Visas šias patirtis apjungė ir konferenciją moderavo Tech-Park Kaunas kokybės vadovė ir tvarumo iniciatyvų koordinatorė Živilė Paužaitė, pabrėžusi, kad tvarumo įgyvendinimas yra neatskiriama bet kurios inovatyvios ir ateities siekiančios įmonės dalis.
Konferencijoje dalyvavusių ekspertų ir įmonių pavyzdžiai parodė, kad tvarumo atskaitomybė Lietuvoje jau nebe yra tik reguliavimo klausimas, bet ir galimybė įmonėms demonstruoti savo inovacijų potencialą bei teigiamą poveikį visuomenei. Tai skatina vis daugiau organizacijų įtraukti tvarumo aspektus į savo kasdienę veiklą, taip prisidedant prie darnesnės ateities kūrimo.
Šis renginys bendrai finansuotas Europos Sąjungos lėšomis pagal Erasmus+ projekto „S4BC – Inovatyvūs įgūdžiai naudą teikiančioms įmonėms“ (Nr. 2021-1-IT01-KA220-VET-000034806) iniciatyvą.