Rizikingesnės, šviežiausiomis laboratorijų naujienomis grįstos idėjos gali daugiau – kaip susitarę tvirtina tiek patys startuolių kūrėjai, tiek antreprenerystės ekspertai. Ten, kur susitinka naujausi mokslininkų eksperimentai, gimsta giliosiomis technologijomis paremtos inovacijos, tačiau jų debiuto rinkoje sėkmė priklauso nuo mokslininkų startuolio komandos antrepreneriškumo. Būtent antrepreneriams tenka pagrindinis vaidmuo telkiant finansinius ir žmogiškuosius išteklius, jie užmezga strategines partnerystes ir motyvuoja talentus.
Testuoja verslo modelio tinkamumą
„Tiek startuolių bendruomenės, tiek universitetai visoje Europoje apjungia pajėgas, kad verslumo proveržis įvyktų edukacinėse institucijose ir tai leistų naujausiems moksliniams taikomiesiems tyrimams virsti rinkoje įsitvirtinančiomis inovacijomis. Vienas tokių pavyzdžių – „Interreg Europe“ programa, kurios iniciatyvos „VIADUCT“ partneriai rudens pabaigoje apžvelgė geruosius pavyzdžius, motyvuojančius tiek startuolius, tiek universitetuose dirbančius technologijų perdavimo ekspertus. Džiaugiuosi, kad Europai pristatėme ir dvi Kauno startuolių bendruomenę stiprinančias praktikas“, – sako „VIADUCT“ atstovė Lietuvoje, Tech-Park Kaunas veiklos organizavimo departamento vadovė Vaiva Kelmelytė.
Viena pristatytų praktikų – šį pavasarį pakvietusi medicinos technologijų vystytojus plėsti savo antreprenerystės verslo kūrimo kompetencijas, yra Tech-Park Kaunas rengiama „Medaccelerator Bootcamp“ koncentruota mokymų programa. Pagrindinis mokymų tikslas yra išbandyti verslą, nustatyti ar verslo idėja yra perspektyvi, ir ar pasirinktas tinkamas verslo modelis. Šį pavasarį savaitės mokymuose dalyvavo 11 komandų, 9 iš jų buvo sėkmingai atrinktos dalyvauti tolimesnėje sveikatos technologijų verslo akceleravimo veikloje.
„Verslo modelio išgryninimas pradiniame technologijos vystymo etape būtinas, kad kūrėjai galėtų užtikrinti sėkmę rinkoje, pavyzdžiui, dalyvaudami pre-akceleravimo programoje, ir galiausiai plėsdami rinką užsienyje. Būtent tą atlikti ir padeda atlikti „Medaccelerator Bootcamp“ mokymų savaitė. Ją organizuodami dirbame kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Kauno technologijos universitetu, Vytauto didžiojo universiteto antreprenerystės praktikais ir bendradarbiaudami kartu skatiname visos inovacijų ekosistemos augimą“, – akcentuoja V. Kelmelytė.
Sulaukia pasiūlymų iš investuotojų
Italijoje vykusiame „VIADUCT“ antreprenerystės praktikų apžvalgoje Kauno technologijos universiteto KTU Startup space komanda pristatė „Technoramos“ konferenciją, kuri suburia universiteto bendruomenę pristatyti visuomenei pažangiausias mokslininkų, tyrėjų ir studentų kuriamas naujoves.
„Ši inovacijų paroda-konkursas yra vienas seniausiai organizuojamų inovacijų plėtrą skatinančių renginių Lietuvoje. „Technoramą“ gerąja patirtimi galime įvardinti ir dėl ilgaamžiškumo – tai rodo, kad tokio tipo renginių svarba nemažėja. Dažnu atveju, paroda tampa pirmąją vieta, kur kūrėjai savo vystomas inovacijas pirmą sykį pristato plačiajai visuomenei, sulaukia atgalinio ryšio iš verslo atstovų ar investuotojų. Nors parodos formatas kito, tačiau esminis konceptas išliko tas pats – skatinti inovatyvių technologinių sprendimų kūrėjų motyvaciją bei populiarinti jų įgyvendintus mokslo laimėjimus visuomenėje“, – teigia KTU Startup space Verslo vystymo projektų vadovė Vaida Morkūnaitė-Mačiulienė.
Investuotojai domisi universitetų aplinkoje gimstančios inovacijomis ir taip atveria galimybes perspektyviausioms naujovėms aplikuoti ir į tarptautines akceleravimo programas ar pritraukti investicijas. Vienas tokių startuolių komandų, „Cumulatis“, sukūrusi be GPS ryšio gebančių komunikuoti dronų platformą, šį pavasarį „Technoramos“ metu pelnė „Baltic Sandbox Ventures“ prizą, o gruodį vykusiose Kauno startuolių apdovanojimuose 2023 – viena iš nominuotų Metų inovacija.