Pagreitinti kelią nuo idėjos iki rinką atrandančio produkto – to siekia ne vienas verslo akceleratorius ir rizikos kapitalo fondas, ieškantis perspektyvių verslų. Kas yra tas įžvelgiamas potencialas ir kodėl ne visuomet tinka akceleravimo programų vystytojams užsibrėžtus tikslus matuoti startuoliais vienaragiais – tarptautinėje inovacijų konferencijoje „Baltic Dynamics 2019: Building Unicorn-Friendly Communities“ pristatė „Startup Wise Guys“ akceleratoriaus partneris Dmitrij Sosunov.
Komandose – visa nugalinčios ambicijos ir disciplina
Komanda ir investuotojų dėmesys už verslo stovintiems žmonėms – vienas esminių kriterijų planuojant spartų verslo augimą bei investicijų pritraukimą. Verslo akceleravimo programos koncentruojasi į stiprias komandas, pasižyminčias kombinacijomis tokių darbuotojų, kurie geba planuoti ir tai įgyvendinti, ne tik atsiduoda chaotiškai produkto kūrimo tėkmei. Skamba pernelyg sausai, biurokratiškai ir, atrodo, kad stokojama kūrybinio užsidegimo? Ne, kūrybinio įkvėpimo verslo mentoriai neišsižada, tiesiog visas dėmesys – balansui tiek startuolio gyvenime, tiek komandos kasdienybėje.
„Kriterijai, kuriuos turėtų atitikti norintys patekti į akceleravimo programą startuoliai – idealiuoju atveju techninių žinių turintys verslo kūrėjai, jau veikiantis arba pasiekęs baigiamąjį vystymo etapą produktas, pradinė grąža, ir realistiškos galimybės dominuoti vietinėje rinkoje bei pralaužti ledus globaliu mastu“, – teigia D. Sosunov.
Dažnai akcentuojama, kad verslo akceleravimo programos subalansuotos solidžioms ir patikimoms komandoms, turinčioms augimo potencialą. Verslo augimo siekiantys startuoliai idealiuoju atveju subalansuoja komandos struktūrą pritaikydami „3+2“ modelį. Pagrindinį trejetą sudaro motyvuojantis ir įkvepiantis vizionierius, pardavimų vadybininkas, bei technologijų praktikas, dažniausiai atsakingas už produkto vystymą. Papildomą komandos porą užima finansininko ir mentoriaus pozicijos.
Augina B2B sektoriaus verslus
„Startup Wise Guys“ akceleratoriaus vystytojai neslepia, kad labiau orientuojasi į „verslo verslui“ produktus ar paslaugas kuriančias komandas ir padeda technologinių verslų kūrėjams tapti antrepreneriais. „Skaičiuojama, kad 62 proc. verslo vienaragių sudaro B2C segmento startuoliai. Patys, orientuodamiesi į B2B segmentą, dažnai įvardijame, kad norime kurti ne vienaragius, bet stiprias įmones. Paprastai sukurti įmonę užtrunka iki 7 metų ir tik turinčios tvarią vidinę kultūrą, misiją bei stiprias vertybes išgyvena“, – sako „Startup Wise Guys“ partneris.
Atrinktoms komandoms verslo vystymo specialistai padeda akceleruoti startuolių kuriamų produktų bei paslaugų pardavimus, finansavimą ir įmonės augimą apskritai. Viena didžiausių naudų, kurias gali gauti verslas, yra paremta mentoryste – pasak pranešėjo, didžioji akceleravimo programos lėšų dalis atitenka būtent mentorių skrydžiams, o šie susitikti su įmonių komandomis atvyksta ne tik iš Europos. Tarptautinė verslo mentorių komanda yra akceleratoriaus privalumas – norinti ir galinti mokytis komanda perima naudingąsias patirtis ir gauna praktines garsių verslo kūrėjų žinias bei kontaktus, padedančius užkariauti tarptautines rinkas.
Kauno mokslo ir technologijų parkas bendradarbiauja su šalyje ir kaimyninėse valstybėse veikiančiais akceleratoriais bei rizikos kapitalo fondais siekdami perimti gerąsias patirtis ir atverti galimybes inovacijų bendruomenę sudarančioms įmonėms augti. Viena iš parko įgyvendinamų iniciatyvų – „Interreg Europe“ programos projektas „Fast Forward Europe (FFWD EUROPE)“. Kartu su projekto partneriais iš Prancūzijos, Vokietijos, Ispanijos ir kitų šalių lietuviai dalinasi Europos investuotojų, entreprenerių ir verslo plėtros politikos konsultantų patirtimi. Projektas „Fast Forward Europe (FFWD EUROPE)“, Nr. PGI02042, įgyvendinamas Europos regioninės plėtros fondo ir „Interreg Europe“ programos 2014-2020 pagalba.