Didelio potencialo jaunos įmonės, vadinamos vienaragiais, skatina miestus ir startuolių ekosistemas rungtyniauti kuriant kuo palankesnes sąlygas tokių startuolių kūrimuisi. Kaip suburti kūrėjų bendruomenę, kurioje gimtų startuolis vienaragis? Būtent apie tai bus kalbama pranešimuose ir analizuojama verslo dirbtuvėse su žinomų verslo akceleratorių vystytojais, mokslininkais ir verslininkais tarptautinėje konferencijoje „Baltic Dynamics 2019: Building Unicorn-Friendly Communities“, kuri vyks birželio 12-14 d. Vilniuje, Lietuvoje.
Inovacijų ekspertai pastebi, kad bendruomenės tampa atsakymu, ko reikia, kad novatoriškos idėjos pasimatuotų verslo rūbą ir pritrauktų investicijų. „Mokslo ir technologijų parkuose, verslo inkubatoriuose įsikuria nemažai perspektyvių startuolių, todėl svarbu žinoti ne tik pagrindinius bruožus, kurie padeda apčiuopti potencialą, bet ir sukonstruoti „smėlio dėžę“ naujoms idėjoms išbandyti. Inovacijų bendruomenės yra ta vieta, kurioje verslai turėtų rasti visus reikiamus resursus ir sutrumpintą, tiesesnį kelią prie reikiamų ryšių“, – sako vienas konferencijos organizatorių, Baltijos šalių Mokslo / Technologinių Parkų ir Inovacijų Centrų Asociacijos (BASTIC) tarybos narys, inovacijų ekspertas Tomas Černevičius.
Startuolių vienaragių pasaulyje daugėja – šių metų pradžioje jų skaičiuojama daugiau nei 300, iš kurių daugiau nei pusė jų – įsikūrę JAV. Be to, jie jau spėjo evoliucionuoti – vienos pirmųjų, vadinamų „Airbnb“ kartos įmonių, suklestėjo dėka išmaniųjų telefonų bumo ir atpigusių debesų kompiuterijos sprendimų. Tokie startuoliai užsiaugino ragus perkeldami jau egzistuojančius, pavyzdžiui, taksi, maisto pristatymo ar turizmo verslus į internetines platformas.
Naujausi šiandienos startuoliai koncentruojasi į programinę įrangą nišiniams verslams, tokiems kaip tvarus ūkininkavimas, fintech, gyvybės mokslai. Šiuo metu vieni perspektyviausių vienaragių kuria dirbtinio intelekto, autonominių transporto priemonių, grožio ir sveikatos priežiūros priemonių rinkoms skirtus sprendimus.
„Lietuva pamažu tampa svarbi startuolių ekosistemos dalimi Europos žemėlapyje. Tokie startuoliai kaip „Vinted“ ar „TransferGo“ susilaukia vis didesnių investicijų, turime puikių vienaragių pavyzdžių Baltijos šalyse, tad kyla klausimas, kaip ekosistemos dalyviai, taigi ir technologijų parkai, gali prisidėti prie vienaragių auginimo, kokias taikyti verslo auginimo metodikas, skatinti tinklaveiką ir kokią paramą teikti. Užauginti stiprius ir perspektyvius startuolius kiekvienai šaliai prilygsta „nuskinti“ Nobelio premiją“, – sako Kauno mokslo ir technologijų parko Inovacijų ir verslumo departamento direktorius Paulius Nezabitauskas.
Tarptautinė inovacijų konferencija „Baltic Dynamics 2019: Building Unicorn-Friendly Communities“ vyks birželio 12-14 d. Vilniuje, kartu su Lietuvos mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros organizuojamu Vilniaus inovacijų forumu „Innovation Drift“. Registracija: http://www.balticdynamics.com/